Bogate biedaki (1993) – Recenzja

Wprowadzenie

„Bogate biedaki” to komedia z 1993 roku, która opowiada historię rodziny farmera z Arkansas, Jed Clampetta, który odkrywa złoża ropy na swoim gruncie i staje się nagle miliarderem. Jednak nawet po zdobyciu olbrzymiego bogactwa, Clampettowie nie porzucają swoich prostych przyzwyczajeń i decydują się przenieść do luksusowej dzielnicy Beverly Hills. Film jest pełen zabawnych sytuacji i kontrastów między stylami życia rodziny Clampetta a bogatymi mieszkańcami Beverly Hills.

Opis fabuły

Głównym bohaterem filmu jest Jed Clampett (Jim Varney), farmer z Arkansas, który przypadkowo odkrywa na swoim terenie złoża ropy naftowej. Zostaje on wtedy natychmiastowym miliarderem. Po śmierci żony, Jed i jego rodzina – matka, nastoletnia córka Elly May (Erika Eleniak) i syn Jethro (Diedrich Bader) – przenoszą się do Beverly Hills, aby rozpocząć nowe życie. Jednak ich wiejski sposób bycia i prostolinijność wzbudzają ogólne rozbawienie wśród bogatych mieszkańców Beverly Hills.

Film skupia się na doświadczeniach Clampettów w nowym środowisku. Jed, będąc wdowcem, staje się najbardziej pożądaną partią w okolicy, co prowadzi do wielu zabawnych sytuacji i zalotów. Jednak pomimo flirtów i prób zaadaptowania się do lokalnej kultury, Clampettowie nie porzucają swojej prostoty i wdzięku, co powoduje coraz większą sympatię u ich nowych sąsiadów.

Analiza techniczna

Reżyserią „Bogatych biedaków” zajęła się Penelope Spheeris, która świetnie oddała atmosferę komedii i kontrast pomiędzy prostym, wiejskim stylem Clampettów a luksusowym światem Beverly Hills. Scenografia w filmie również zasługuje na uwagę, szczególnie w przypadku domu Clampettów, który jest pełen rustykalnego uroku.

Muzyka w filmie jest dobrze dobrane i pomaga podkreślić humorystyczny charakter fabuły. Montaż również jest dobrze wykonany, utrzymując odpowiednie tempo narracji i umiejętnie wykorzystując komediowe momenty.

Aktorstwo

W „Bogatych biedakach” występuje wiele utalentowanych aktorów, którzy doskonale odnaleźli się w rolach głównych i drugoplanowych. Jim Varney wciela się w postać Jed Clampetta, rolnika z Prostotą, i zdaniem mnie świetnie oddaje charakter tej postaci. Jego niezręczność i dobroć przyciągają sympatię widza.

Erika Eleniak jako Elly May, urocza i naiwna córka Jed’a, dodaje do filmu uroku i świeżości. Diedrich Bader jako Jethro, trochę powolny brat Elly May, również dostarcza wiele zabawnych momentów. Natomiast Cloris Leachman jako matka Jeba to stały źródło humoru i absurdalnych sytuacji.

Wśród pozostałej obsady warto wspomnieć również o udziale Lily Tomlin, Lea Thompson, Dolly Parton, Roba Schneidera, Dabney Colemana i Lindy Carlson, którzy dodają głębi i humoru filmowi.

Plusy i minusy

W „Bogatych biedakach” zdecydowanie działa kontrast między wiejską prostotą Clampettów a bogactwem Beverly Hills. Film jest pełen zabawnych sytuacji i humoru, a postacie są sympatyczne i łatwe do polubienia. Efektywnie oddaje też przekaz, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu, a prawdziwe szczęście tkwi w prostych rzeczach.

Niektórzy mogą uważać jednak, że humor filmu jest przewidywalny i oparty na uproszczonych gagach. Fabuła również nie wnosi niczego odkrywczego i można by ją nazwać nieco schematyczną.

Osobiste wrażenia

Film „Bogate biedaki” to przyjemna komedia, która dostarcza wielu śmiechu i dobrze się ogląda. Moim zdaniem, Jim Varney w roli Jed Clampetta jest doskonały i nadaje filmowi autentyczności. Uwielbiam również chemię między głównymi bohaterami i sposób, w jaki poruszane są kwestie relacji międzyludzkich i ludzkiego charakteru.

Jednakże, oglądając ten film, nie oczekuję głębokiego przekazu czy zaskakujących zwrotów akcji. „Bogate biedaki” jest po prostu lekką i zabawną komedią, która świetnie sprawdza się jako sposób na dobrą zabawę i odprężenie.

Podsumowanie i ocena

„Bogate biedaki” to klasyczna komedia, która doskonale wpasowuje się w gatunek. Film oferuje mnóstwo śmiechu i sympatycznych postaci, które łatwo polubić. Choć nie jest to produkcja wybitna pod względem oryginalności czy głębszego przekazu, to wciąż warto go obejrzeć jako lekkie i humorystyczne kino rozrywkowe.

Ocena: 7/10

Jeśli szukasz komedii, która sprawi, że się rozbawisz i dobrze się bawić, to „Bogate biedaki” jest świetnym wyborem.

Dodaj komentarz