Człowiek z… (1993) – Recenzja

Wprowadzenie

Film „Człowiek z…” to komedia z 1993 roku, która przenosi widza w okres stanu wojennego. Reżyserem tego filmu jest Konrad Szołajski, a w obsadzie znaleźli się tacy znakomici aktorzy jak Agata Kulesza, Sławomir Pacek, Ewa Gawryluk, Cezary Pazura, Kazimierz Kaczor, Krystyna Feldman, Marek Kondrat, Artur Barciś, Marian Opania i Krzysztof Kowalewski. Ta produkcja ma wiele do zaoferowania zarówno pod względem fabuły, jak i technicznie.

Opis fabuły

Film opowiada historię młodego człowieka, który bezskutecznie próbuje rozpocząć karierę w dziedzinie aktorstwa w czasach stanu wojennego w Polsce. Główny bohater, który jest cynicznym i sarkastycznym mężczyzną, postanawia wymyślić fałszywą historię, że jest tajnym agentem CIA. Jego kłamstwo zyskuje popularność i powoduje mnóstwo zabawnych sytuacji, zarówno dla niego, jak i dla widza. Fabuła filmu skupia się na absurdalnych konsekwencjach tego oszustwa i na zamieszaniu, które stwarza w życiu głównego bohatera.

Analiza techniczna

Reżyseria filmu jest bardzo udana. Konrad Szołajski doskonale oddaje atmosferę tamtego czasu, a jednocześnie potrafi wplątać w fabułę sporo humoru. Scenografia filmu również zasługuje na pochwałę, szczególnie jeśli chodzi o rekonstrukcję wyglądu Polski lat 80. Muzyka w filmie jest dobrze dobrana i podkreśla odpowiednio nastroje i emocje. Montaż jest płynny i nie ma w nim żadnych długotrwałych momentów.

Aktorstwo

Wymienienie aktorów w formie listy punktowanej:

– Agata Kulesza
– Sławomir Pacek
– Ewa Gawryluk
– Cezary Pazura
– Kazimierz Kaczor
– Krystyna Feldman
– Marek Kondrat
– Artur Barciś
– Marian Opania
– Krzysztof Kowalewski

Występy aktorskie są naprawdę solidne. Agata Kulesza wciela się w postać tajemniczej kobiety, która odkrywa prawdę o głównym bohaterze. Sławomir Pacek świetnie oddaje cyniczne i sarkastyczne cechy swojej postaci. Reszta obsady również zasługuje na pochwałę za profesjonalizm i autentyczność.

Plusy i minusy

W filmie „Człowiek z…” wiele rzeczy działa rewelacyjnie. Przede wszystkim fabuła jest absolutnie wciągająca i pełna humoru. Reżyseria i scenografia oddają doskonale atmosferę tamtego czasu i miejsca. Występy aktorskie również są na wysokim poziomie. Jedynym minusem tego filmu może być jego nieco przewidywalna końcówka.

Osobiste wrażenia

Osobiście jestem ogromnym fanem filmów z polskiego kina lat 90. „Człowiek z…” to jedna z moich ulubionych produkcji z tego okresu. Świetna obsada, zabawna fabuła i doskonała reżyseria sprawiają, że ten film jest prawdziwą perełką. Przez cały czas oglądania miałem uśmiech na twarzy i ciągle się śmiałem. Polecam ten film wszystkim fanom polskiej komedii.

Podsumowanie i ocena

Film „Człowiek z…” to świetna komedia, która doskonale oddaje atmosferę stanu wojennego i jednocześnie bawi widza. Reżyseria, scenografia, muzyka i aktorstwo są na wysokim poziomie. Mimo kilku przewidywalnych momentów, film utrzymuje emocje i śmiech przez cały czas. Gorąco polecam ten film wszystkim, którzy poszukują dobrej rozrywki i chcą się pośmiać. Moja ocena to 9/10.

Dodaj komentarz