Pierścionek z orłem w koronie (1992) – Recenzja

„Piękňo z orłem w koronie” to film, który z pewnością wpisuje się w kanon polskiej szkoły filmowej. Reżyserią tego obrazu zajął się znakomity Andrzej Wajda, któremu udało się stworzyć dzieło niezwykle poruszające i odwołujące się do głęboko zakorzenionych w polskiej historii tematów. Ta wojenna opowieść jest pełna emocji i niezwykłych wrażeń, które zapadną widzom długo po zakończeniu seansu.

Fabuła filmu rozgrywa się w Warszawie, w trakcie kończącej się II wojny światowej. Główną postacią jest Marcin, młody dowódca oddziału, który decyduje się zrezygnować z walki i opuścić miasto, by ocalić swoich żołnierzy oraz cywilów. Wkrótce potem zostaje ranny i odseparowany od swojej ukochanej, Wisi. Jednak w ostatniej chwili, dziewczyna daje mu pierścień z orłem w koronie, symbol miłości i nadziei. Cała historia skupia się właśnie wokół tego pierścienia, który staje się symbolem wielu aspektów życia bohaterów.

Pod względem technicznym film „Pierścień z orłem w koronie” jest niezwykle dopracowany. Reżyseria Wajdy pozwala na wnikliwe przeżycie każdej sceny, a scenografia oddaje realistyczne warunki wojennej Warszawy. Muzyka wprowadza dodatkowy ładunek emocjonalny, który wzmaga uczucia widza. Montaż natomiast doskonale prowadzi przez fabułę, sprawiając, że film nie traci tempa ani przez chwilę.

Aktorzy, na czele z Rafałem Królikowskim i Agnieszką Wagner, prezentują wybitne występy. Ich grę aktorską można z pewnością uznać za jedną z największych zalet tego filmu.

Plusami tego obrazu są z pewnością doskonała reżyseria, autentyczna scenografia oraz mistrzowska muzyka. Jednakże, możliwe jest, że niektórych widzów film może przytłoczyć swoim ciężarem emocjonalnym i tematyką.

Osobiście uważam, że „Pierścień z orłem w koronie” to film, który z pewnością nie pozostawi obojętnym żadnego widza. Jest to opowieść o miłości, nadziei i determinacji, która porusza i pozostaje w pamięci na długo po seansie.

Ocena: 9/10. Zdecydowanie polecam ten film wszystkim miłośnikom dramatu wojennego oraz fanom polskich produkcji filmowych.

Dodaj komentarz