Pora na czarownice (1994) – Recenzja

Wprowadzenie

„Pora na czarownice” to polski dramat z 1994 roku, który jest niezwykłą podróżą przez świat dwóch głównych bohaterów – Joli i Andrzeja, próbujących przetrwać w trudnych warunkach. Film porusza temat walki z nałogiem i stygmatyzacji osób zarażonych wirusem HIV. Reżyser Piotr Łazarkiewicz przedstawia nam historię pełną emocji, trudnych wyborów i nadziei.

Opis fabuły

Akcja filmu toczy się w małym miasteczku na prowincji, gdzie Jola – narkomanka i prostytutka poznaje przypadkowo Andrzeja, „dworcowego geja”. Oboje są nosicielami wirusa HIV. Pomimo przeciwności losu oraz społecznej dezaprobaty, próbują być ze sobą. Losy Joli, Andrzeja i księdza Jana – który prowadzi ośrodek dla nosicieli wirusa HIV – splatają się ze sobą, prowadząc do nieoczekiwanych konsekwencji i wyborów.

Analiza techniczna

Reżyseria Piotra Łazarkiewicza jest niezwykle udana. Poprzez doskonałą narrację i zręczne posługiwane się obrazem, potrafi oddać atmosferę małego miasteczka oraz emocje bohaterów. Scenografia świetnie oddaje klimat lat 90. i trudności, z jakimi borykają się Jola i Andrzej. Muzyka w filmie jest doskonale dobrana, podkreślając napięcie i emocje wywoływane przez fabułę. Montaż również wydaje się być precyzyjny i dynamiczny, przyspieszając i spowalniając akcję w odpowiednich momentach.

Aktorstwo

Występy aktorskie w „Porze na czarownice” są niezwykle przekonujące. Jolanta Fraszyńska w roli Joli potrafi doskonale oddać jej emocje i wewnętrzne rozterki. Andrzej Mastalerz jako Andrzej także wciela się w swoją postać z dużym zaangażowaniem. Bogusław Linda jako ksiądz Jan dostarcza nam wyjątkową interpretację swojej roli, oddając w pełni charakter i walkę z własnymi lękami i wątpliwościami.

Obsada:
– Jolanta Fraszyńska
– Andrzej Mastalerz
– Bogusław Linda
– Henryk Bista
– Maria Ciunelis
– Monika Olejnik
– Ilona Trybuła
– Halina Winiarska
– Mariusz Czajka
– Robert Janowski

Plusy i minusy

W filmie „Pora na czarownice” ważnym aspektem jest jego autentyczność i odwzorowanie trudnej i kontrowersyjnej tematyki. Świetna reżyseria, doskonała gra aktorska oraz odpowiednio dobrana muzyka sprawiają, że film wciąga i porusza widza. Wadą może być niektóre momenty płytkiej fabuły, które mogą przynudzać nieco bardziej wymagającym widzom.

Osobiste wrażenia

„Pora na czarownice” to film, który zaskakująco porusza niełatwe tematy i pokazuje trudny świat bohaterów. Autentyczne i mocne sceny wywołują wiele emocji, a postacie są przezabawne, ale jednocześnie tragiczne. Film porusza ważne społeczne i moralne problemy, skłaniając do refleksji.

Podsumowanie i ocena

„Pora na czarownice” to pełna emocji podróż przez świat bohaterów, uwikłanych w walkę z nałogiem i społeczną dezaprobatą. Doskonała reżyseria, świetne występy aktorskie i autentyczność tematu sprawiają, że film zasługuje na uznanie. Pomimo pewnych wad i płytkich momentów, warto go obejrzeć i zastanowić się nad przekazem, jaki niesie. Ogólnie oceniam film na 4/5 gwiazdek i gorąco polecam go wszystkim, którzy szukają poruszającej i autentycznej historii.

Dodaj komentarz