Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza (1994) – Recenzja

Wprowadzenie

„Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza” to polska komedia z 1994 roku, wyreżyserowana przez Kazimierza Kutza. Film jest kontynuacją historii Dzidziusia Górkiewicza, bohatera wcześniejszego filmu Andrzeja Munka „Eroica”, który przenosi się do małego miasteczka na prowincji po przejściu na emeryturę. Bolesław Dzidziuś Górkiewicz (Edward Dziewoński) zostaje namawiany przez grupę miejscowych biznesmenów do kandydowania na burmistrza miasta. Niezdecydowany, Górkiewicz zaczyna mieć sny, w których przedstawia swoje plany na posiedzeniu rady gminy.

Opis fabuły

Film rozpoczyna się, gdy Dzidziuś Górkiewicz przenosi się do małego miasteczka po latach robienia różnych niezbyt czystych interesów. Teraz wiedzie spokojne i uczciwe życie prowincjusza. Jednak pewna grupa miejscowych biznesmenów dostrzega w nim idealnego kandydata na nowego burmistrza miasta. Górkiewicz nie jest jednak przekonany, co do swojej kwalifikacji do pełnienia tej roli.

W międzyczasie Górkiewicz zaczyna mieć dziwne sny, w których widzi siebie na posiedzeniu rady gminy, prezentującego swoje programy i projekty. Sny te stają się dla niego coraz bardziej realne, a Górkiewicz zaczyna wierzyć, że są przesłaniem, które powinien zinterpretować.

Analiza techniczna

Reżyseria Kazimierza Kutza w „Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza” jest bardzo zręczna i zgrabnie prowadzi widza przez fabułę i rozwijające się wydarzenia. Kutz potrafi wydobyć humor i absurd z codziennych sytuacji, jednocześnie nadając im pewien szczyptę satyry społecznej. Scenografia filmu jest starannie zaprojektowana, oddając klimat małego miasteczka i jego mieszkańców. Muzyka i montaż dodają filmowi dynamizmu, utrzymując tempo narracji bez zbędnego przeciągania akcji.

Aktorstwo

W „Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza” wystąpiło wiele znanych polskich aktorów, którzy dostarczają widzom niezapomnianych ról. Edward Dziewoński jako Dzidziuś Górkiewicz wciela się w postać niezwykle zabawnego i sympatycznego bohatera, którego konflikty i rozterki są głównym motorem fabuły. Katarzyna Skrzynecka, Jan Peszek, Marek Kondrat, Janusz Gajos i Artur Barciś również stanowią solidne wsparcie dla głównej postaci, dostarczając kilku niezapomnianych momentów komediowych.

H2>Plusy i minusy

W „Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza” wiele działa na korzyść filmu. Przede wszystkim humor, inteligentne dialogi i dobry timing komediowy sprawiają, że film niesamowicie bawi widzów. Fabuła jest interesująca i świetnie skonstruowana, z kilkoma zaskakującymi zwrotami akcji. Aktorstwo również jest na wysokim poziomie, a postacie są dobrze wykreowane i sympatyczne.

Jedynym minusem filmu może być pewne zbyt długie tempo narracji w niektórych momentach, co może powodować utratę zainteresowania u niektórych widzów.

Osobiste wrażenia

„Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza” to dla mnie jedna z najlepszych polskich komedii wszech czasów. Film doskonale łączy humor, satyrę społeczną i inteligentne dialogi, utrzymując widza w ciągłym napięciu. Aktorstwo jest znakomite, a główny bohater Dzidziuś Górkiewicz jest postacią, z którą łatwo można się utożsamić. Dodatkowo, film ma świetny klimat i oddaje charakter małego miasteczka oraz jego mieszkańców.

Podsumowanie i ocena

„Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza” to doskonała polska komedia, która dostarcza wielu śmiechu i zabawy. Genialne aktorstwo, inteligentne dialogi i interesująca fabuła sprawiają, że film jest niezapomnianym doświadczeniem kinowym. Mimo pewnych momentów, w których tempo narracji mogło być nieco szybsze, film zasługuje na wysoką ocenę.

Ogólnie rzecz biorąc, polecam „Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza” każdemu, kto lubi inteligentną komedię z polskim akcentem. To film, który z łatwością rozśmiesza i dostarcza wiele zabawy, a jednocześnie zmusza do refleksji nad niektórymi aspektami społecznej rzeczywistości.

Dodaj komentarz