Super Mario Bros. (1993) – Recenzja

Wprowadzenie

„Super Mario Bros.” to pełnometrażowy film oparty na popularnej grze wideo o tym samym tytule. Wyreżyserowany przez Annabel Jankel, film został wyprodukowany w 1993 roku i należy do gatunków akcji, komedii, przygodowego i sci-fi. To pierwsza próba przeniesienia popularnej serii gier na duży ekran, co wzbudziło duże oczekiwania zarówno wśród fanów gier, jak i ogółu widzów.

Opis fabuły

Film „Super Mario Bros.” opowiada historię braci Mario, tytułowych protagonistów, którzy zostają niesamowicie przeniesieni do równoległego wymiaru, gdzie muszą stawić czoła różnym niebezpieczeństwom. Ich zadaniem jest powstrzymanie Spike’a i Iggy’ego, nieuczciwych współpracowników Anthony’ego Scapelli, oraz odnalezienie porwanej przez Koopa Daisy, królowej zaginionej krainy. Protagoniści stają na drodze nie tylko ogromnemu bóbrzydłu Bowserowi (Koopa), ale także armii dekadenckich goomba i innych przeciwności.

Analiza techniczna

Reżyseria filmu „Super Mario Bros.” sprawia pewne trudności pod względem jakości. Można zauważyć, że Jankel miała trudności z adaptacją gry wideo na filmowy format. Scenografia i efekty specjalne również pozostawiają wiele do życzenia, brakuje im wizualnej atrakcyjności i nowoczesności. Muzyka również nie wydaje się uderzająca i niezwykle pamiętna, co utrudnia trwałe zapamiętanie filmu.

Aktorstwo

Niestety, wystąpienia aktorskie w filmie również nie zachwycają. Choć Bob Hoskins i John Leguizamo starają się wcielić w postacie braci Mario, ich występy nie są przekonujące. Brakuje im wiarygodności i charyzmy, które miałyby być wierną reprezentacją postaci, które pokochały miliony graczy na całym świecie.

Lista aktorów:
– Bob Hoskins jako Mario
– John Leguizamo jako Luigi
– Dennis Hopper jako Koopa
– Samantha Mathis jako Daisy
– Fisher Stevens jako Spike
– Richard Edson jako Iggy
– Fiona Shaw jako Lena
– Mojo Nixon jako Toad
– Lance Henriksen jako Ens

Plusy i minusy

W filmie „Super Mario Bros.” można zauważyć kilka pozytywnych aspektów. Z pewnością wielbiciele gry docenią odniesienia i nawiązania do pierwowzoru. Wprowadzenie równoległego wymiaru jest interesujące i intrygujące. Jednakże, film traci wiele na poziomie technicznym, zarówno pod względem reżyserii, scenografii, jak i efektów specjalnych. Aktorstwo również pozostawia wiele do życzenia, a fabuła nie zdoła zachwycić widza i utrzymać jego uwagę przez cały czas trwania filmu.

Osobiste wrażenia

„Mario Super Bros.” to film, który niestety nie spełnił moich oczekiwań. Jako gracz i fan gier wideo, miałem wysokie nadzieje, że filmowi uda się oddać magię, humor i przygodową naturę gry Super Mario Bros. Niestety, film nie był w stanie tego zrobić. Choć można zauważyć pewne odniesienia do pierwowzoru, jakość i wykonanie filmu nie są na odpowiednim poziomie. Wielka szkoda, że adaptacja gry, która tak bardzo wzruszała serca graczy, okazała się tak rozczarowująca.

Podsumowanie i ocena

Ogólnie rzecz biorąc, film „Super Mario Bros.” nie zasługuje na wyróżnienie. Nawet dla fanów gier wideo może być trudno znaleźć w nim wiele, co mogłoby ich zainteresować. Choć można docenić próbę przeniesienia gry na duży ekran, film niestety traci wiele na poziomie technicznym, aktorskim i fabularnym. Ostatecznie, nie polecam tego filmu innym widzom, zwłaszcza fanom gier wideo. Lepiej zagrać w Super Mario Bros. niż tracić czas na tę słabą adaptację. Moja ocena to 4/10.

Dodaj komentarz