Światło w Mroku (1992) – Recenzja

Światło w Mroku – recenzja

Wprowadzenie

Film „Światło w Mroku” to stworzony w 1992 roku dramat, romans, thriller i wojenny. Akcja rozgrywa się na początku II wojny światowej i skupia się na losach żydowskiej dziewczyny, Lindy, która zostaje wplątana w świat szpiegostwa i miłości.

Opis fabuły

Linda, uboga żydówka, zaczyna pracować jako sekretarka prawnika, Eda Lelanda. Odkrywa jednak, że w rzeczywistości jest on pułkownikiem amerykańskiego wywiadu. Wkrótce nawiązują romans. Kiedy jeden z członków siatki wywiadowczej w Berlinie zostaje zamordowany, potrzebne jest natychmiastowe zastępstwo. Linda, która świetnie zna niemiecki, przekonuje Eda, by pozwolił jej jechać. Zostaje przerzucona do Niemiec, gdzie za pomocą doświadczonego kolegi ma śledzić wysokiego rangą oficera Wehrmachtu. Przy okazji chce pomóc swoim żydowskim krewnym.

Analiza techniczna

Reżyserem filmu „Światło w Mroku” jest David Seltzer, który z powodzeniem oddaje atmosferę napięcia i niebezpieczeństwa. Scenografia oddaje klimat wojennej Europy, a muzyka doskonale współgra z akcją. Montaż jest dynamiczny i trzyma widza w napięciu przez cały film.

Aktorstwo

Aktorzy w filmie „Światło w Mroku” są znakomici w swoich rolach. W szczególności warto zwrócić uwagę na wyjątkowo zniewalającą grę Melanii Griffith oraz udane kreacje Michaela Douglasa i Liama Neesona. Ich postacie oddają wszystkie emocje i zmagania bohaterów w czasie wojny.

– Michael Douglas
– Melanie Griffith
– Liam Neeson
– Joely Richardson
– John Gielgud
– Hansi Jochmann
– Mathieu Carrière
– Thomas Kretschmann
– Constanze Engelbrecht
– Hans Martin Stier

Plusy i minusy

W filmie „Światło w Mroku” działa przede wszystkim napięcie i emocje, które doskonale oddają nastrój wojennego okresu. Minusem może być dla niektórych widzów zbyt powolne tempo akcji w niektórych fragmentach.

Osobiste wrażenia

Film „Światło w Mroku” to niezwykle poruszająca opowieść o miłości i szpiegostwie w czasie wojny. Emocjonalna gra aktorów i mnóstwo zwrotów akcji trzymają widza w napięciu przez cały czas.

Podsumowanie i ocena

Ogólnie rzecz biorąc, film „Światło w Mroku” to wartościowa produkcja, która z pewnością zainteresuje fanów kina wojennego i thrillerów. Zdecydowanie polecam ten film wszystkim miłośnikom historii II wojny światowej i napięcia szpiegowskiego. Moja ocena to 4/5.

Dodaj komentarz