Zabawa w chowanego (2020) – Recenzja

Wprowadzenie

„Zabawa w chowanego” to film, który w sposób drastyczny pokazuje problem pedofilii w Kościele Katolickim. Reżyseria filmu, Tomasz Sekielski, już wcześniej poruszał ten niezwykle ważny temat w swoich produkcjach dokumentalnych. W tym filmie, kontynuuje on dyskusję na łamach społeczeństwa dotyczącą wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych i zatajania tych zbrodni przez kościelnych hierarchów.

Opis fabuły

„Zabawa w chowanego” przedstawia historię dziennikarza śledczego, który w wyniku swoich dochodzeń ujawnia przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży katolickich. Film dokumentalny ukazuje wstrząsające fakty i świadectwa ofiar, ale również obnaża mechanizmy ukrywania tych zbrodni przez kościelne struktury. To głęboko poruszający obraz, który stawia pytanie o moralność i odpowiedzialność instytucji kościelnej.

Analiza techniczna

Reżyseria filmu jest bardzo wyważona i skupia się na przedstawieniu prawdy bez zbędnych efektów. Scenografia jest prosta, ale adekwatna do przekazu, a muzyka delikatnie podkreśla napięcie panujące w filmie. Montaż jest dynamiczny i utrzymuje tempo narracji, co sprawia, że film nie nudzi widza ani przez chwilę.

Aktorstwo

– Tomasz Sekielski
– Edward Janiak
– Janusz Mazur
– Tadeusz Isakowicz-Zaleski
– Tomasz Terlikowski
– Jakub Pankowiak
– Bartłomiej Pankowiak
– Artur Nowak
– Marta Laudańska
– Marcin Papuziński

Plusy i minusy

Plusy:
– Poruszająca i ważna tematyka
– Solidna reżyseria i aktorstwo
– Pogłębione śledztwo w sprawie pedofilii w Kościele

Minusy:
– Trudna do oglądania ze względu na wstrząsające treści
– Brak konkretnych rozwiązań problemu

Osobiste wrażenia

„Zabawa w chowanego” to film, który zostaje z widzem na długo po seansie. Jest to obraz wstrząsający, ale i niezwykle potrzebny, aby uświadomić społeczeństwu skalę problemu. Nie sposób przejść obok tego filmu obojętnie – zmusza do refleksji i działania.

Podsumowanie i ocena

Całokształt „Zabawa w chowanego” przypomina o ważnych kwestiach społecznych, które często pozostają tematem tabu. Film jest mocny, szokujący, ale jednocześnie niezwykle potrzebny. Ocena: 9/10. Polecam ten film każdemu, kto nie boi się spojrzeć prawdzie w oczy i zastanowić się nad swoim postępowaniem.

Dodaj komentarz